
Wytworzenie sprężonego powietrza kosztuje, a każda drobna nieszczelność może sprawić, że wydatki na ten cel wzrosną. Najczęściej jest to wynik nieszczelnych instalacji. Wykrycie wad często okazuje się niemożliwe bez użycia odpowiednich urządzeń. Detekcja nieszczelności może zostać przeprowadzona przez profesjonalną firmę audytową. Dzięki tej usłudze istnieje szansa, że koszty związane z zużytą energią elektryczną będą mniejsze.
Brak świadomości strat w wyniku nieszczelnej instalacji
Zachowanie, podejście i świadomość pracowników przedsiębiorstwa ma wpływ na stopień zużycia sprężonego powietrza. Niestety podczas przeprowadzonych audytów okazuje się, że wiele osób lekceważy sobie sporo istotnych kwestii. W końcu zużycie powietrza zaczyna się od momentu jego przesłania po punkt poboru. Każda strata wydmuchu, odmuchu, czyszczenie instalacji oraz sprzątanie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Serwis sprężarek powietrza w takiej sytuacji nie będzie mógł pomóc, jeśli nieznana jest przyczyna nieszczelności posiadanej instalacji.
Inwestycja w monitoring sprężonego powietrza
Wyprodukowanie sprężonego powietrza to średnio koszt wynoszący 0,08 zł za metr sześcienny. W przedsiębiorstwach, gdzie energia elektryczna stanowi 20% ogólnych wydatków koszt może przewyższać jedną piątą rocznego budżetu. Ze skali problemu nie zdaje sobie sprawy wielu polskich przedsiębiorców. Stąd też coraz więcej słyszy się o konieczności wprowadzenia monitoringu sprężonego powietrza.
Powinien oszczędzać ten, który je zużywa
Konsumenci w działach produkcyjni powinni w szczególności zastanowić się nad swoją gospodarką energetyczną oraz stopniem nieszczelności swoich instalacji odpowiadających za wytwarzanie sprężonego powietrza. Sposobów na to jest wiele, ale najistotniejsze jest wyszkolenie użytkowników, którzy na co dzień z nim obcują. Pracownik świadomy będzie częściej kontrolował zarówno siebie, jak i innych operatorów. Konieczne będzie też poddanie instalacji licznym naprawom.