
Piaskowanie to proces pozwalający na przygotowanie danej powierzchni do malowania. Ta metoda należy do najbardziej efektywnych pod względem czyszczenia i pomaga w pozbyciu się korozji i innych zabrudzeń. Do oczyszczania powierzchni wykorzystuje się ścierniwo, które przy użyciu kompresora powietrza trafia w najtrudniej dostępne zakamarki. Piaskowanie pozwala na usunięcie zabrudzeń z konstrukcji stalowych, murów czy nawet szkła.
Skuteczna walka z korozją
Specjaliści z branży motoryzacyjnej często stosują metodę piaskowania w kontekście usunięcia korozji. Tylko w ten sposób karoseria, felga czy podwozie może zostać ponownie pomalowane. Do piaskowania konieczne jest użycie ścierniwa napędzanego poprzez sprężone powietrze wytwarzane przez kompresor. W profesjonalnych warsztatach wykorzystuje się piaskarki ciśnieniowe lub kabinowe. Jednak te narzędzia są bardzo kosztowne. Stąd też poleca się kompresor powietrza, który pozwala na przeprowadzenie zabiegu znacznie mniejszym kosztem.
Wybór kompresora powietrza do piaskowania
Podstawą urządzenia do piaskowania jest wspomniany kompresor powietrza. Powinien posiadać zbiornik o pojemności minimum 200 litrów. Kupując mniejsze sprężarki nie zapewnimy sobie skutecznego oczyszczenia powierzchni, którą będziemy chcieli ponownie pomalować. Istotna jest wydajność kompresora. Podawana jest przez producentów w litrach na minutę. Profesjonalny zabieg odbywa się na poziomie 4000-5000 litrów na minutę. Nie należy zapominać o ciśnieniu, które powinno utrzymywać się na poziomie 6 do 8 barów.
Pistolet do piaskowania dopasowany do parametrów
Jeśli już nabędziemy kompresor powietrza to kolejnym krokiem jest zakup odpowiedniego pistoletu. To mniejszy wydatek, ale cena jest uzależniona od pojemności zbiornika, rozmiaru dyszy czy zapotrzebowania na powietrza. Ważny jest też materiał, z którego został wykonany, ponieważ od tego zależy jego trwałość. Pistolet powinien być zakupiony pod kątem wykorzystywanego kompresora powietrza.